top of page

NLP - reageeri ja mõtle teadlikult

Writer: Jaanika TammekändJaanika Tammekänd

Kas tead, et meie mõtted, keel ja käitumine on omavahel tihedalt seotud ja kui nende 3 üle saavutada teadlik kontroll, on võimalik saavutada märkimisväärne isiklik areng? 


NLP - mis see on ja mida see uurib?

Neuro-lingvistiline programmeerimine (NLP) uurib, kuidas me oma mõtete, keele ja käitumise kaudu maailma kogeme ja sellega suhtleme. NLP teaduse eesmärk on aidata inimestel oma eesmärke saavutada, uurides, kuidas me mõtleme, suhtleme ja reageerime ning kuidas neid aspekte teadlikult muuta. 


NLP töötasid välja 1970ndatel John Grinder ja Richard Bandler, kes võtsid sihiks leida viise, kuidas inimesed saaksid tõhusamalt õppida ja areneda, analüüsides edukaid terapeute ja nende töömeetodeid. 


Selleks, et paremini mõista, vaatame NLP põhielemente: 

  • Neuro: Närvisüsteemi kaudu toimiv infotöötlus.

  • Lingvistiline: Keel (sõnad) ja selle mõju meie mõtlemisele.

  • Programmeerimine: Korduvad käitumismustrid, mida on võimalik muuta, et saavutada soovitud tulemusi.


Huvitav on see, et NLP-d teaduslikult tõestatud ei ole, kuid see põhineb praktikal ja tähelepanekutel. Mitmed kriitikud on juhtinud tähelepanu sellele, et NLP-d on raske teaduslikult uurida, kuna selle määratlused ja protsessid on mõnikord ebamäärased või liialt subjektiivsed. Samas on NLP laialdaselt kasutusel enesearengus ja professionaalses suhtlemises, kuna see annab inimestele tööriistu oma mõttemustrite ja käitumise teadlikuks muutmiseks. 


Annan sulle edasi kogutud teadmised tähelepanekute kohta ning soovi korral saad enda juures teha märkmeid ja seda praktiseerida.


  1. Psühholoogiline modelleerimine, mis tähendab, et inimesed õpivad jäljendades edukate inimeste mõttemalle ja käitumist. Näiteks, kui soovid olla enesekindlam esineja, siis võid jälgida, kuidas kogenud esinejad oma kehakeelt ja kõnet kasutavad ning seda enda igapäevaelus matkida.

  2. Ankurdustehnika, ehk praktika, kus emotsioonid ja positiivsed mõtted “ankurdatakse” kindlatele tegevustele või stiimulitele. Näiteks igal korral, kui vajutad kindlale sõrmele, võid esile kutsuda rahutunde või enesekindluse. Ankru valik on muidugi isiklik otsus, oluline on emotsiooni ja positiivse mõtte sissepanek.

  3. Reframing, ehk Ümbermõtestamise tehnika, mis aitab inimesel vaadata olukord teise nurga alt. Näiteks kriitikat saades on võimalik zoomida välja ja võtta saadud informatsiooni võimalusena kasvuks ning õppimiseks.

  4. Kehakeel ja verbaalsed signaalid: Need kaks sõna on kõige olulisemad. Kui keegi räägib kindlate väljendite ja kehaliigutustega, näitab see, kuidas tema mõtted ja sõnad on seotud ning selle teadlik märkamine võib aidata paremini mõista nii enda kui ka teiste tegelikku sõnumit.


Toimetades värbamise, mentordamise, nõustamise ja coachinguga on antud tehnikad minu jaoks kuum teema. NLP parem mõistmine aitab kiiremalt muuta oma mõtte- ja käitumismustreid.  Teadlikumalt oma keele ja mõtete juhtimine on hea viis mõista nii ennast kui ka teisi paremini ning sellised oskused viivad sujuvama koostöö ja efektiivsemate lahendusteni. Lõpetuseks võib NLP-d pidada väärtuslikuks meetodiks, mis aitab paremini mõista nii ennast kui teisi. Vaimse paindlikkuse arendamine on üks võtmetest edukaks eneseteostuseks.


🌿“If you change the way you look at things, the things you look at change.” - Wayne Dyer



JT nlp


bottom of page